2021 High School Football Week 1-10 Schedule

Story by Austin Malutic and Jay Hig 

 

Week 1

 

Thursday August 19th

 

Canfield @ Poland 7:00

Salem @ Crestview 7:00

Howland @ Niles 7:00

Bishop Hartley @ Ursuline 7:00

 

Friday August 20th

 

Chaney @ Fitch 7:00

Indian Valley @ Beaver Local 7:00

Mooney @ Boardman 7:00

Brookfield @ McDonald 7:00

Valley Christian @ Campbell 7:00

Warren JFK @ Champion 7:00

Lowellville @ Columbiana 7:00

Cleveland Shaw @ East 7:00

East Palestine @ Malvern 7:00

West Branch @ East Liverpool 7:00

Streetsboro @ Girard 7:00

Norwayne @ Hubbard 7:00

Jackson Milton TBD

Jefferson @ Grand Valley 7:00

Lakeview @ LaBrae 7:00

Sebring @ Leetonia 7:00 @ Salem 

Western Reserve @ Liberty 7:00

Lisbon @ Windham 7:00

Steubenville CC @ Mathews 7:00

Py Valley @ Mineral Ridge 7:00

Waterloo @ Newton Falls 7:00

Southern Local @ Richmond Edison 7:00

South Range @ Springfield 7:00

Struthers @ Aquinas 7:00

United @ Minerva 7:00

Medina @ Warren Harding 7:00

Wellsville @ Toronto 7:00
 

Week 2

 

Friday August 27th


Fitch @ Canton McKinely 7:00

Beaver Local @ Salem 7:00

Boardman @ Chaney 7:00

Springfield @ Brookfield 7:00

Campbell @ Lowellville 7:00

Dover @ Canfield 7:00

Mooney @ Hubbard 7:00

Champion @ Rootstown 7:00

Columbiana @ McDonald 7:00

Crestview @ Southern Local 7:00

East @ Warren Harding 7:00

Windham @ East Palestine 7:00

Indian Creek @ East Liverpool 7:00

Girard @ Liberty 7:00

Ravenna @ Howland 7:00

Jackson Milton @ Newton Falls 7:00

Jefferson @ Painesville Harvey 7:00

Lakeview @ Garrettsville Garfield 7:00

Leetonia @ Mathews 7:00

Mineral Ridge @ Lisbon 7:00

Niles @ Alliance 7:00

Poland @ Louisville 7:00

Hunting Valley @ South Range 7:00

Crestwood @ Struthers 7:00

United @ East Canton 7:00

Ursuline @ Hickory 7:00

Waterloo @ Strasburg Franklin 7:00

Edison @ Wellsville 7:00

West Branch @ Woodridge 7:00

 

Saturday August 28th

 

Sebring vs St John @ Spire 6:00

Western Reserve @ Warren JFK 7:00

Labrae vs Valley Christian @ Campbell 7:00

 

Week 3

 

Friday September 3rd

 

Fitch @ Glenoak 7:00

Beaver Local @ Jackson Milton 7:00

Boardman @ Mass Jackson 7:00

Brookfield @ Western Reserve 7:00

East Palestine @ Campbell 7:00

Warren JFK @ Canfield 7:00

Mooney @ Chaney 7:00

Champion @ Southeast 7:00

COLUMBIANA - TBD 

Crestview @ United 7:00

East @ Niles 7:00

Ellet @ Girard 7:00

Poland @ Howland 7:00

Shaw @ Hubbard 7:00

Windham @ Jackson Milton 7:00

Edgewood @ Jefferson 7:00

Keystone @ LaBrae 7:00

Liberty @ Lakeview 7:00

LEETONIA TBD

Lisbon @ Toronto 7:00

Lowellville @ Wellsville 7:00

Mathews @ Sebring 7:00

East Canton @ Southern 7:00

Newton Falls @ Mineral Ridge 7:00

Canton CC @ South Range 7:00

Springfield @ Geneva 7:00

Streetsboro @ Struthers 7:00

Ursuline @ Chardon 7:00

Harding @ Hudson 7:00

Garfield @ Warren JFK 7:00

Malvern @ Waterloo 7:00

Richfield Revere @ West Branch 7:00

Salem @ East Liverpool 7:30

 

Saturday September 4th 

 

McDonald vs Valley Christian @ Campbell 7:00
 

Week 4 

 

Friday September 10th

 

Ursuline @ Fitch 7:00

East Liverpool @ Beaver Local 7:00

Howland @ Boardman 7:00

LIberty @ Brookfield 7:00

Campbell @ Crestview 7:00

Canfield @ New Philadelphia 7:00

Champion @ Newton Falls 7:00

Chaney @ St Charles Prep 7:00

Wellsville @ Columbiana 7:00

Akron Ellet @ East 7:00

East Palestine @ Leetonia 7:00

Jefferson @ Girard 7:00

Poland @ Hubbard 7:00

Western Reserve @ Jackson Milton 7:00

LaBrae @ Garfield 7:00

Niles @ Lakeview 7:00

Lisbon @ Southern Local 7:00

Springfield @ Lowellville 7:00

Mathews @ Richmond Edison 7:00

McDonald @ Mineral Ridge 7:00

Akron Firestone @ Salem 7:00

Sebring @ Waterloo 7:00

South Range @ Struthers 7:00

Valley Christian @ United 7:00

Mass Wash @ Warren Harding 7:00

Warren JFK @ Conneaut Linesville 7:00

Marlington @ West Branch 7:00

St John @ Windham 7:00

Saturday September 11th 

Lindsly @ Mooney 7:00

Week 5

 

Friday September 17th 

 

Edison @ Beaver Local 7:00

East @ Boardman 7:00

Campbell @ Brookfield 7:00

Chaney @ Canfield 7:00

LaBrae @ Champion 7:00

Southern @ Columbiana 7:00

Crestview @ Liberty 7:00

Wellsville @ East Palestine 7:00

East Liverpool @ Harrison Central 7:00

Lakeview @ Girard 7:00

Toledo Waite @ Howland 7:00

Hubbard @ Struthers 7:00

Jackson Milton @ Lowellville 7:00

Niles @ Jefferson 7:00

United @ Leetonia 7:00

Valley Christian @ Lisbon 7:00

Mathews @ Madonna 7:00

Sebring @ McDonald 7:00

Mineral Ridge @ Springfield 7:00

Newton Falls @ Garrettsville Garfield 7:00

South Range @ Poland 7:00

Salem @ Alliance 7:00

Ursuline @ Warren Harding 7:00

West Branch @ Canton South 7:00

Waterloo @ Western Reserve 7:00

Fitch vs Cardinal Mooney 7:00  ( Mineral Ridge )

 

Saturday September 18th 

 

Fairport Harding @ Warren JFK 7:00

Windham @ Steubenville Central Catholic 7:00

Week 6

 

Friday September 24th 

 

Massillon Washington @ Fitch 7:00

Beaver Local @ Oak Glen 7:00

Boardman vs Benedictine @ Euclid 7:00

Brookfield @ Crestview 7:00

Liberty @ Campbell 7:00

Pleasant @ Canfield 7:00

East vs Mooney 7:00 ( Mineral Ridge )

Champion @ Garrettsville Garfield 7:00

Chaney @ Ursuline 7:00

United @ Columbiana 7:00

Lisbon @ East Palestine 7:00

Notre Dame Cathedral Latin @ East Liverpool 7:00

Girard @ South Range 7:00

Howland @ West Branch 7:00

Jefferson @ Hubbard 7:00

Jackson Milton @ Sebring 7:00

LaBrae @ Newton Falls 7:00

Struthers @ Lakeview 7:00

Valley Christian @ Leetonia 7:00

Lowellville @ Waterloo 7:00

Chalker @ Mathews 7:00

Springfield @ McDonald 7:00

Mineral Ridge @ Western Reserve 7:00

Poland @ Niles 7:00

Minerva @ Salem 7:00

Southern Local @ Wellsville 7:00

Warren Harding @ Akron SVSM 7:00

Mogadore @ Warren JFK 7:00

Southeast @ Windham 7:00

Week 7 

 

Friday October 1st

 

Fitch @ Canfield 7:00

Harrison Central @ Beaver Local 7:00    

Boardman @ Warren Harding 7:00

Newton Falls @ Brookfield 7:00

Garrettsville Garfield @ Campbell 7:00

Cardinal Mooney @ Brush 7:00

Liberty @ Champion 7:00

Chaney vs Painesville Harvey @ Jack Britt 7:00

LaBrae @ Crestview 700

East @ Howland 7:00

East Palestine @ United 7:00

Edison @ East Liverpool 7:00

Poland @ Girard 7:00

Hubbard @ Lakeview 7:00

Jackson Milton @ Mineral Ridge 7:00

Struthers @ Jefferson 7:00

Leetonia @ Southern Local 7:00

Wellsville @ Lisbon 7:00

Lowellville @ Sebring 7:00

Fairport @ Mathews 7:00

Western Reserve @ McDonald 7:00

South Range @ Niles 7:00

Salem @ Marlington 7:00

Chalker @ St John 7:00

Waterloo @ Springfield 7:00

Ursuline @ Akron SVSM 7:00

Warren JFK @ Rootstown 7:00

Carrollton @ West Branch 7:00

Py Valley @ Windham 7:00

 

Saturday October 2nd 

 

Columbiana @ Valley Christian 7:00
 

Week 8 

 

Thursday October 7th 

 

St John @ Mathews 7:00

 

Friday October 8th

 

Wadsworth @ Fitch 7:00

Beaver Local @ Indian Creek 7:00

Boardman @ Ursuline 7:00

Brookfield @ LaBrae 7:00

Campbell @ Champion 7:00

East @ Canfield 7:00

Howland @ Chaney 7:00

Columbiana @ East Palestine 7:00

Crestview @ Garrettsville Garfield 7:00

East Liverpool @ Warrensville Hts 7:00

Girard @ Hubbard 7:00

Waterloo @ Jackson Milton 7:00

Jefferson @ South Range 7:00

Lakeview @ Poland 7:00

Lisbon @ Leetonia 7:00

LIberty @ Newton Falls 7:00

McDonald @ Lowellville 7:00

Sebring @ Mineral Ridge 7:00

Niles @ Struthers 7:00

Salem @ Carrollton 7:00

Southern Local @ Valley Christian 7:00

Py Valley @ Chalker 7:00

Western Reserve @ Springfield 7:00

United @ Wellsville 7:00

St Thomas @ Warren JFK 7:00

West Branch @ Alliance 7:00

Windham @ Fairport 7:00

 

Saturday October 10th

 

Warren Harding @ Cardinal Mooney 7:00

Week 9

 

Friday October 15th 

 

Fitch @ Boardman 7:00

Martins Ferry @ Beaver Local 7:00

Garrettsville Garfield @ Brookfield 7:00

Newton Falls @ Campbell 7:00

Canfield @ Howland 7:00

Cardinal Mooney @ Steubenville CC 7:00

Champion @ Crestview 7:00

Warren Harding @ Chaney 7:00

Leetonia @ Columbiana 7:00

Eats Palestine @ Southern Local 7:00

East Liverpool @ Oak Glen 7:00

Struthers @ Girard 7:00

Hubbard @ Niles 7:00

Jackson Milton @ Springfield 7:00

Poland @ Jefferson 7:00

South Range @ Lakeview 7:00

LaBrae @ Liberty 7:00

United @ Lisbon 7:00

Mineral Ridge @ Lowellville 7:00

Mathews @ Windham 7:00

McDonald @ Waterloo 7:00

Canton South @ Salem 7:00

Sebring @ Western Reserve 7:00

Chalker @ Fairport 7:00

Minerva @ West Branch 7:00

 

Friday October 16th

 

Ursuline @ East 7:00

Wellsville vs Valley Christian @ Campbell 7:00

Warren JFK vs Cleveland CC 7:00
 

Week 10

 

Friday October 22nd

 

Fitch @ Warren Harding 7:00  

Beaver Local @ Wheeling CC 7:00

Canfield @ Boardman 7:00

Brookfield @ Champion 7:00

Campbell @ LaBrae 7:00  

Chaney @ East 7:00  

Columbiana @ Lisbon 7:00

Crestview @ Newton Falls 7:00

Valley Christian @ East Palestine 7:00

East Liverpool @ Weir 7:00

Girard @ Niles 7:00

Howland @ Canton South 7:00

Hubbard @ South Range 7:00

McDonald @ Jackson Milton 7:00

Lakeview @ Jefferson 7:00

Leetonia @ Wellsville 7:00

Garrettsville Garfield @ Liberty 7:00

Lowellville @ Western Reserve 7:00

Mathews @ Py Valley 7:00

Waterloo @ Mineral Ridge 7:00

Struthers @ Poland 7:00

Springfield @ Sebring 7:00

Southern Local @ United 7:00

Windham @ Chalker 7:00

Warren JFK @ Southeast 7:00

 

Saturday October 23rd 

 

West Branch @ Salem 7:00 

Cardinal Mooney @ Ursuline 7:00